Wizytacja Biskupa 2015
Zakończenie roku szkolnego przez klasy trzecie 2015
Wizyta Kardynała Stanisława Dziwisza w naszej szkole – 2007
Rocznica śmierci Jana Pawła II – 2006
Dnia 31 marca 2006 roku młodzież, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne naszej szkoły o godz. 12.00 spotkała się w Kościele Parafialnym, aby pod przewodnictwem Księży Katechetów uczestniczyć w Mszy Świętej w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Rozpoczęliśmy modlitwą Anioł Pański i ukochaną przez Papieża „Barką” pięknie wykonaną przez chór Bel Canto. Podczas mszy świętej młodzież recytowała teksty Jana Pawła II, a także z wielkim wzruszeniem wysłuchała nagrania przemówienia Papieża do młodzieży w czasie spotkania na Westerplatte w roku 1987. W ciszy i skupieniu przypominaliśmy sobie wielką dobroć, mądrość i miłość Ojca Świętego. Słuchając słów „Nie lękajcie się” i śpiewając ze szkolną scholą „Nie bój się wypłyń na głębię”. Każdy z uczestników tej Mszy mógł się poczuć potrzebnym i wartościowym człowiekiem.
Atmosferę Mszy Świętej podkreślała specjalnie wykonana dekoracja kościoła z symboliczną białą wstążeczką, którą – tak jak rok temu – żegnaliśmy się z Ojcem Świętym oraz płonące pod krzyżem świece składane przez uczniów.
Pilegrzymka klas III na Jasną Górę 2006
Dnia 20 kwietnia 2006r., już po raz 10 maturzyści naszej szkoły wraz z Dyrekcją, Wychowawcami, Księżmi oraz Rodzicami udali się do Częstochowy na nocne czuwanie przed obrazem Matki Boskiej.
Tegoroczna pielgrzymka miała swoją myśl przewodnią „Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę”. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od zawierzenia się Matce Boskiej; przed obraz kolejno podchodzili uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami, aby przedstawić swoje prośby, podziękowania, modlitwy.
Dziękowaliśmy Pani Jasnogórskiej za możliwość całonocnej modlitwy; za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy w życiu, za obecność wokół nas osób najbliższych, rodziny, przyjaciół.
Prośby dotyczyły nie tylko opieki Matki Bożej w czasie zbliżających się egzaminów maturalnych, ale przede wszystkim umiejętności wyboru dalszej drogi życiowej – i tak jak w piosence przewodniej- żebyśmy na tej drodze nie byli sami.
Noc była pełna skupienia ale i radości, że potrafimy być razem na Jasnej Górze i wspólnie się modlić, czerpiąc z modlitwy poczucie wiary, nadziei i miłości.
Pielgrzymka pierwszoklasistów do Kalwarii Zebrzydowskiej 2006
3 października 2005 r. zamiast siedzieć w szkolnych ławkach wszyscy uczniowie klas pierwszych z wychowawcami i księżmi katechetami wyruszyli na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak co roku pojechaliśmy podziękować za sakrament bierzmowania i polecić się Matce Boskiej na okres nauki w nowej szkole.
Po indywidualnym spotkaniu z Maryją, w klasztorze pełnym świadectw z odwiedzin Jana Pawła II, wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Kolejny etap to Dróżki Kalwaryjskie, które pozwoliły nam w czasie modlitwy zastanowić się nad swoim życiem.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2005/2006
Jak co roku dn. 1.09 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zgromadzili się w hali sportowej szkoły, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny. Podczas uroczystości pan dyrektor, Rafał Rapacz, przywitał gości obecnych na rozpoczęciu, wszystkich nauczycieli oraz uczniów. W powitalnym przemówieniu pan Dyrektor pocieszył wszystkich maturzystów przypominając o czekających ich egzaminach, wspominając także zmiany w Nowej Maturze 2006 oraz przywitał wszystkich pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Następnie wszyscy uczniowie klas drugich i trzecich udali się do klasopracowni na spotkania z wychowawcami, a pierwszaki pozostali, aby poznać skomplikowaną strukturę zespołu budynków ZS. Poniżej znajdziecie fotorelację z tego wydarzenia.
Wystawa ze zbiorów A. P. Matejko
ZIEMIA JORDANOWSKA
na starych pocztówkach, zdjęciach i dokumentach
Od 29.V do 20.VI.2003 roku w auli naszej szkoły
czynna była wystawa prywatnej kolekcji pocztówek jordanowskich oraz zdjęć i dokumentów przedstawiających nasze piękne miasto.
Połączona ona była z wydaniem przez autora wystawy
Pana Pawła Matejko albumu zawierającego reprodukcjeprzedstawionych na wystawie kart pocztowych.
Wystawa zbiegła się ze 105 rocznicą wydania pierwszej jordanowskiej pocztówki oraz 170 leciem Poczty Jordanowskiej.
Patronat Honorowy nad wystawą objął:
GENERALNY KONSULAT FRANCJI W KRAKOWIE
„Dzień Papieski” w naszej szkole 2003
Dla uczczenia 25 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II w Zespole Szkół im. H. Kołłątaja w Jordanowie
wystawiono spektakl poetycko-muzyczny zatytułowany „To, co we mnie niezniszczalne…”
Widowisko oparte było na tekście „Tryptyku rzymskiego” autorstwa Papieża Polaka.
Piękno słowa podkreślała trafnie dobrana muzyka (kompozycje jazzowe i muzyka
Zygmunta Koniecznego).
Wystrój sali utrzymany był w dwóch barwach: białej i żółtej.
Spektakl dostarczył niezapomnianych wzruszeń, a słowa Papieża,
pięknie interpretowane przez uczniów, trafiły
do serc słuchaczy.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu byli razem z nami !
PIELGRZMKA NA JASNĄ GÓRĘ – 2003
Z nocy 31 marca na 1 kwietnia b.r. tegoroczni maturzyści Z.S. im. Hugona Kołłataja wraz ze swoimi profesorami odbyli pielgrzymkę na Jasna Górę. Program pielgrzymki, przygotowany przez ks. Zbigniewa Ziębę, był szczelnie wypełniony, a rozpoczął go Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadzony przez oo Paulinów. Następnie miała miejsce Droga Krzyżowa i rozważania ze zbiorów modlitewnych, w których oprócz uczniów z „kołłataja” wzięli udział ich koledzy z Z.S. im. bł. P. Dańkowskiego.
O godz. 24.00 odprawiona została uroczysta Msza Święta, a po niej młodzież oczekująca na poranek odmówiła wspólnie Różaniec. Na koniec, młodzi pielgrzymi mogli wsłuchiwać się w piękną poezję Jana Pawła II. Ok. godz.4.30 nadszedł czas wyjazdu do Jordanowa.
W pielgrzymce wzięło udział 161 maturzystów z naszej szkoły.
Szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się księżom katechetą za wspaniałe przygotowanie „nocnego czuwania” oraz młodzieży odpowiedzialnej za oprawę artystyczną.
Biskup Kazimierz Nycz w Naszej Szkole 2002
Dnia 23 września w ramach wizytacji kanonicznej parafii jordanowskiej, gościliśmy w murach naszej szkoły Księdza Biskupa Kazimierza Nycza. Oficjalna część wizyty miała miejsce w hali sportowej, na której zgromadziła się cała młodzież ucząca się w naszej szkole. To właśnie do niej biskup skierował swoje słowa, w których poruszał tematy związane z dzisiejszym systemem edukacji oraz potrzebie kształcenia na poziomie średnim, a w przyszłości wyższym obecnej młodzieży. Na koniec tego spotkania biskup pobłogosławił obecnych i na wspólnej modlitwie zakończyła się część oficjalna wizyty. Po niej odbyło się mniej oficjalne spotkanie z profesorami naszego Zespołu Szkół, które miało miejsce w auli szkoły.
Wizyta Chóru i Orkiestry z Markgrafler Gymnasium w Mullheim 2002
W dniach 25-30.04.2002 gościliśmy Chór i Orkiestrę Markgrafler Gymnasium z Mullheim. Przyjechali do nas na zaproszenie naszej szkoły oraz działającego przy niej chóru Bel Canto. Niemieccy goście mieszkali w naszych rodzinnych domach, abyśmy mogli się bliżej poznać.
W piątek 26.04 po uroczystym powitaniu zwiedzili naszą szkołę. Potem mieli spotkanie z władzami Miasta. Wieczorem zaś odbyło się wspólne ognisko.
Sobota była dla gości wyczerpującym dniem. Zwiedzali Wawel, podziwiali Stary Kraków. Ich Big Band zagrał na płycie Rynku Głównego, natomiast Chór wystąpił wieczorem na koncercie w Kościele oo. Bernardynów przy ul. Bernardyńskiej. Na ten koncert zaproszone były władze Urzędu Marszałkowskiego, województwa małopolskiego oraz Urzędu Miasta Krakowa.
W niedzielę zabraliśmy ich w polskie Tatry. Spacer do Morskiego Oka był bardzo wyczerpujący, ale nikt nie narzekał. Pogoda dopisała, widoczność była wspaniała. Po zejściu do Zakopanego przeszliśmy zakopiańskim deptakiem – przecież musieli zobaczyć sławetne Krupówki. Bardzo zmęczeni, lecz uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do domów.
Poniedziałek rozpoczął się pracowicie – goście od rana mieli próbę w kościele w Jordanowie. O jedenastej rozpoczął się ich koncert. Zebrali owacje na stojąco. Na bis zaśpiewali sami po polsku! „Hej! Bystra woda”, potem razem z chórem Bel Canto. Big Band zagrał także na rynku. Wieczorem odbyła się wspólna dyskoteka, która jeszcze bardziej zacieśniła naszą znajomość.
Rankiem we wtorek żegnani „ze łzami” wyjechali do Mullheim. Ich pobyt był dla nas wielkim wydarzeniem. Mieliśmy okazję poznać naszych rówieśników ich poglądy i upodobania, razem pośpiewać i potańczyć. Wiemy teraz na pewno, że muzyka łączy wszystkich.